Wiekiera Architekci | Architekt Kalisz

Tadeusz Wiekiera – wywiad

 

Zapraszam do obejrzenia krótkiego wywiadu, którego z przyjemnością udzieliłem Arkadiuszowi Pacholskiemu. Jest w nim kilka słów o tym, że edukacja, praca i życie w czasach PRL’u pomimo ograniczeń i trudności wyglądały podobnie do obecnych czasów,  oczywiście z pewnymi różnicami. W wywiadzie przedstawiony jest okres, w którym rozpocząłem swoją pracę zawodową w Kaliszu, jako członek Miejskiej Pracowni Urbanistycznej a później jako Architekt Miejski.

Moje pierwsze wrażenia po przyjeździe do Kalisza były następujące:

  • Miasto było ogromnie zaniedbane ale urbanistycznie zwarte, pełne historycznej zabudowy z nostalgicznym i romantycznym klimatem.
  • Kaliska starówka, poczerniała od brudu i sadzy, wymagała, podobnie jak dziś, kompleksowej odnowy.
  • Rzeka Prosna była czysta, bo brak było rozwiniętego przemysłu i systemu kanalizacyjnego.

 

Mimo ograniczeń zapał młodych ludzi i ambicje ówczesnych włodarzy miasta, sprawiły, że podejmowaliśmy ambitne zadania odnowy starówki, budowy nowych zespołów mieszkaniowych, rewaloryzacji i budowy nowych zespołów zieleni np. Parku Przyjaźni. Mimo ogromnych braków finansowych i ograniczeń materiałowych.

Podjęliśmy z sukcesem zadanie wyłączenia z ruchu samochodowego Rynku Głównego oraz istotnych ciągów komunikacyjnych na kaliskiej starówce, zamieniając je na deptaki.

Organizowaliśmy konkursy ogólnopolskie, na wybrane obszary miasta. W miejskiej pracowni urbanistycznej powstał plan ogólny miasta, porządkujący funkcjonalnie i komunikacyjnie cały jego obszar. Realizacja niektórych koncepcji założonych w owym planie kontynuowana jest do dzisiaj.

Wywiad zrealizowany na zlecenie Archiwum Państwowego w Kaliszu. Pomysł i realizacja: Arkadiusz Pacholski. Zdjęcia i montaż: Erwin Krzysztof Rząd.

 

Autor: Tadeusz Wiekiera

O autorze

Dodaj komentarz

*

captcha *